Opis zadania
W skład poszczególnych działań wchodzi:
- zakup podłogi interaktywnej Smartfloor wraz z akcesoriami
- zakup monitora interaktywnego
- montaż projektora i monitora interaktywnego w Przedszkolu Samorządowym w Bęczarce
- uruchomienie sprzętu
- wykorzystywanie zakupionego projektora oraz monitora do zajęć dydaktycznych i zabaw przedszkolnych (zwłaszcza podczas niepogody lub różnych wydarzeń organizowanych w przedszkolu np. dzień dziecka, dzień przedszkolaka, dzień matematyki, dzień sportu, dzień ziemi itp.)
SmartFloor to innowacyjna podłoga interaktywna mająca na celu wspieranie rozwoju intelektualnego i ruchowego dzieci w różnym przedziale wiekowym. Została stworzona głównie z myślą o szkołach i przedszkolach. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, wspiera rozwój najmłodszych. Głównym celem tego urządzenia jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej oraz czynnego uczestnictwa w zajęciach. Pozwala na wprowadzenie interesującej formy ćwiczeń, która angażuje i aktywizuje. Zawiera wiele aplikacji edukacyjnych dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych dziecka. Dzięki takiej podłodze, nauczyciel może łatwo zaangażować dzieci do wspólnej, interaktywnej zabawy, która może zmienić się w naukę liczenia/pisania/malowania i wielu innych umiejętności. Podłoga interaktywna, pozwala sterować obrazem m.in. za pomocą ruchu czy specjalnego pisaka świetlnego. Oprócz podstawowych akcesoriów tj. mata, statyw, odpowiednie pisaki, w skład zestawu wchodzi również pakiet 5 aplikacji na start. Są to aplikacje, które dostarczą najmłodszym dużą porcję ruchu i radości. Dzieci mogą m.in. kolorować łąkę, łapać balony, pływać w oceanie, zagrać w ping pong, piłkę i na bębnach. Ponadto mogą rozwiązywać zagadki matematyczne, przyrodnicze i słowne, poznawać kształty i kolory wykonując proste zadania, rysować po śladzie, ćwiczyć odbicia lustrzane, labirynty i rytmy, a także rozwijać swoją wyobraźnię i brać udział w kreatywnych wyzwaniach o różnym poziomie trudności. Poza tym, dzieci mogą tworzyć własne rysunki. Dostępna jest opcja rysowania dla jednej, dwóch lub nawet trzech osób jednocześnie. Każde z dzieci może pracować nad innym tematem. Zakup dedykowanego statywu mobilnego, pozwala swobodnie przenosić projektor w różne miejsca, a regulacja statywu umożliwia dostosowanie obrazu do dostępnej powierzchni. Zakup białej maty do podłogi interaktywnej, polepszy kontrast obrazu. Materiał dobrze odbija światło, jest elastyczny, odporny na zniszczenia i nie wchłaniający wilgoci.
Zakup monitora interaktywnego pozwoli na uzyskanie pomocnego narzędzia, ponieważ wprowadza do grupy różnorodność metod nauczania. Monitor nie tylko posłuży do prezentowania filmów, może być wykorzystywany podczas zajęć dydaktycznych i służyć do rozwiązywania zagadek, rebusów, układania puzzli, wykonywania ćwiczeń grafomotorycznych. Ponadto rozwija spostrzegawczość, ćwiczy pamięć i słuch muzyczny, pozwala dzieciom na modyfikowanie wyświetlanych na ekranie treści (np. rysowanie na nich, modyfikowanie obrazu, rozwiązywanie zadań dostosowanych do ich wieku). Jest to pomoc dydaktyczna, która wspomaga pracę nauczyciela i ukierunkowuje dziecko na celowe i efektywne wykorzystywanie zdobyczy współczesnych osiągnięć technologicznych. Prawidłowe zapoznanie dziecka z aspektami multimediów jest ważnym elementem współczesnej edukacji. Obok tradycyjnych metod nauczania może stanowić ciekawą metodę przeprowadzania zajęć dydaktycznych i wprowadzić nową jakość do placówki.